Pestovanie olivových stromov

olivovy haj 1Pestovanie je najdôležitejší krok vo výrobnom procese. Sme hrdí na to, že žijeme v krajine, kde pestovanie olív siaha až do 4000 rokov p.n.l. (prvá dokumentácia o pestovaní olívovníkov pochádza z Minojskej civilizácie). Krétsky poľnohospodári doslova vyrástli po boku svojich stromov a ako už tradične, pôda sa dedí z generácie na generáciu. Hlboká láska k pôde a skutočná úcta k ich olivovníkom je hlavný dôvod, prečo Krétsky farmári stále pestujú svoje olivovníky tradičným spôsobom. Moderné výrobné postupy super-intenzívne pestovanie, ktoré prijali v Španielsku, v Kalifornii a ďalších nových produkujúcich krajinách, nie sú pre nás v Terra Creta prijateľné ani praktizované. Veríme, že kvalitný olivový olej jednoducho nie je možné vyrobiť s nadmerným používaním tepla a chemikálií, alebo napínaním stromu, len aby tvoril veľkú úrodu.

Odrody

olivy na stromeNajbohatšia olivová odroda v oblasti Kolymvari je oliva „Koroneiki“. Táto veľmi malá oliva vytvára mimoriadne jemný, ovocný, zelený, aromatický olivový olej. Pestuje sa hlavne na ostrove Kréta, v oblasti Peloponéz a na ostrovoch v Iónskom mori. 60% z gréckych olivových hájov sú odrody Koroneiki. Stromy sú 5-7 metrov vysoké a tmavozelené listy majú 5,47 cm na dĺžku a 1,03 cm na šírku. Olivové ovocie, bobuľa, má priemernú hmotnosť 1,3 gramov a pomer medzi telom a kôstkou je 6,6:1, zatiaľ čo podiel olivového oleja môže byť až 27%. Sú považované za veľmi produktívnu odrodu a vhodný typ pre teplé – suché podnebie. Je možné ich  pestovať vo výške až 500 metrov nad morom.

Druhou najobľúbenejšou odroda je odroda „Tsounati“, nepreskúmané poklad a obľúbená odroda u miestnych obyvateľov.

Pestovanie

Olivovníky na Kréta sú vo veku 50 až 3000 rokov. Pestovanie na našich olivových hájoch sa stále vykonáva tradičným Krétskym spôsobom. Cyklus pestovania začína v polovici februára, ihneď po ukončení úrody. Prerezávanie je kľúčovou fázou, ktorá formuje tvar konárov, aby mali olivy dostatok vzduchu a slnka. Je to skutočné umenie. Farmár musí starostlivo prerezávať každý strom individuálne, podľa toho, ako to strom potrebuje. Jeho tvar určuje dlhodobý plán a históriu výroby každého jednotlivého stromu.

olivový stromĎalším dôležitým krokom je aplikácia hnojiva do pôdy. Je to potrebné na podporu pôdy a zabezpečuje, aby boli živiny zachované z roka na rok. V Terra Creta používame hnojivo iba pre udržateľnosť stromu. Často stačia živiny z lístia a konárov, ktoré prirodzene padnú v priebehu sezóny. Zapracujú sa do pôdy a pôsobia ako potrava pre olivovníky. Tráva pod stromami musí byť odrezaná a burina odstránená, aby sa voda a živiny lepšie vstrebali a aby sa chránila úroda. V procese pestovania je odstránenie buriny vykonávané mechanickými prostriedkami (traktormi alebo kosačkami) a vo veľmi zriedkavých prípadoch sa používa mierny postrek. V zriedkavých prípadoch, kedy musí byť prijaté intenzívnejšie opatrenia proti burinám, je vždy použité ľahké a veľmi malé množstvo postreku,  aby sa lepšie udržiavalo životné prostredie a umožnilo sa tým stromu prekvitať.

oliva s muchouPočas leta sú poľnohospodári nútení bojovať s najväčším nepriateľom olivovníkov: s muškami ( Dacus olea ), ktoré môžu zamoriť a zničiť zdravú a produktívnu úrodu olív. Ničia olivu tým, že do nej zahryznú, vytvoria dierku v koži a nakladú dovnútra vajíčka. Tento otvor aktivuje proces oxidácie olivy a znižuje jej kvalitu. Poľnohospodári v Kolymvari bojujú proti tomuto hmyzu jedným z dvoch spôsobov. Zavesia na silný konár malé vedierka s feromónmi, ktoré prilákajú muchy a potom ich zabijú. Avšak, tieto nádoby musia byť točené a mali by sa meniť každých pätnásť dní, aby sa udržal krok s životným cyklom olivovej mušky. Druhou možnosťou je, že sa nasprejuje malá časť kmeňa s overeným sprejom a toto pritiahne a zabije mušku. Obmedzené postrekovanie stromov sa ukazuje v dlhodobom horizonte ako veľmi účinné, pretože nedochádza k znehodnoteniu olivy. Vzhľadom k tomu je Kolymvari oblasťou P.D.O. (Protected Designation of Origin) = CHOP (Chránené označenie pôvodu), kde pokrytie celého stromu s chemickými látkami nie je dovolené .

Terra Creta sa tiež zaoberá ekologickým pestovaním. Tieto stromy a háje sú úplne bez akýchkoľvek chemických hnojív a postrekov. Miesto chemických postrekov je na odradenie olivových mušiek viazaná na vetvu stromu malá fľaša alebo obálka – ako pasca.

Zavlažovanie

V našich olivových hájoch je zavlažovaných iba 30% olivovníkov, a to tie, ktoré produkujú vyšší výnos. Pre zvyšok stromov nie je zavlažovanie potrebné, pretože prírodné zdroje vody sú dostatočné nato, aby mali stromy a plodiny optimálnu úroveň hydratácie. Kvalita olív a olivového oleja vyrobeného z týchto stromov je lepšia, je bohatšia ovocnosť a prospešné živiny.

Zber

olivy zber rucneOblasť Kolymvari produkuje približne 15000 ton olivového oleja ročne a je najdôležitejšou olivovou oblasťou  na ostrove Kréta. V skutočnosti je na Kréte 30 miliónov olivovníkov, ktoré produkujú viac olivového oleja ako produkujú všetky grécke ostrovy a pevnina dohromady. Zber olív prebieha od novembra do januára. Na začiatku sezóny, v novembri, je novovyrobený olivový olej zelený a korenený. V Grécku sa tento olivový olej nazýva “agurelaio ” , čo znamená ” ne – zrelý olivový olej “. Tieto skoré olivy produkujú menej olivového oleja ako vyspelejšie olivy zozbierané v decembri a v januári, ale sú intenzívnejšie a plné fenolových antioxidantov. Zrelé olivy sú fialovej až čiernej farby. V novembri potrebujeme na výrobu jedného kilogramu olivového oleja zhruba šesť kíl zelených olív, ale v decembri a januári môže byť jedno kilo oleja vyrobené zo štyroch kíl zrelých olív. Keď je čas na zbieranie olív, poľnohospodári položia veľké obdĺžnikové siete pod stromy a použijú štíhle ručné tyče o veľkosti rukoväte metly a jemne uvoľňujú olivy, ktoré padajú dole do sietí.

Potom pozbierajú siete ručne a pomocou ručného roštu preosejú zozbierané olivy, aby odstránili všetky listy alebo vetvičky, ktoré spadli do sietí. Následne, v rovnaký deň, privezú olivy do olivového mlyna na spracovanie, s cieľom zabezpečiť čo najvyššiu kvalitu a dosiahnuť najčerstvejšie produkty. Ručný zber je veľmi náročný na pracovnú silu. Jeden farmár môže zozbierať približne 150 kilogramov olív denne, čo môže priniesť 15 kg olivového oleja. Jemný postup je kľúčom k zaisteniu čerstvého, prvotriedneho olivového oleja s jemnou vôňou.